Öğrenme RehberiEda Bozköylü
KategoriKurumsal Öğrenme

Günlük hayatta kullandığımız dilin beynimizi şekillendirdiğini hiç düşündünüz mü? Araştırmalar gösteriyor ki kullandığımız dil ve benimsediğimiz iletişim şekli beynimizin tam performansını kullanmamız üzerinde önemli bir etken. Bu ne demek?

Eğer suçlayıcı, tepkisel ve yargılayıcı bir dil kullanıyorsak, beynimizi de daha az etkin kullanıyor ve dahası onun yaratıcılık özelliğinden çok az faydalanıyoruz demektir. Kendimizi sık sık benzer sorunların içinde bulmamız da bundan kaynaklanıyor olabilir. Sonuç olarak iş yerinde ve ailede iletişim eksikliklerinin içinde sıkışıp kalıyor olabiliriz.

Peki daha farklı nasıl olabilir?

İşte bu atölye çalışması bu sorunun yanıtını öğrenmeniz, farklı bir yöntem deneyimlemeniz ve hayata geçirmeniz için tasarlandı. Birinci adımımız elbette beynimizin farklı bölümlerini gözden geçirmek! Neden genelde iyi kalpli ve sakin bir insanken bazen öfkemize yenik düşüyoruz, tepemiz atıyor ve sonradan pişman olacağımız sözler sarf ediyoruz? Bunun geri dönüşü var mı? Yanıtlarımız beynimizde gizli. Bu bölüm bizim iletişim şeklimiz, kullandığımız dil ve seçtiğimiz sözcüklerle ilgili farkındalık kazanmamıza yardımcı olacak modeller ve aktivitelerden oluşuyor.

İkinci bölümde ise beynimizin daha farklı bölümlerini aktive edecek iletişim modellerini tanıyacağız. Hangi yaklaşım bize daha çok yardımcı olurdu? Duygularımızı, arzularımızı ve tepkilerimizi yönetme yolculuğumuz aynı zamanda beynimizin daha yüksek becerilerini kullanmamızı sağlayan yolculuktur! Eğer gerçek bir yaşam performansı hedefliyorsak işe seçtiğimiz dilden başlayabiliriz! 🙂