Öğrenme RehberiEda Bozköylü
KategoriBireysel Öğrenme
Kontenjan0/0


7-11 yaşlarındaki çocuklarla yaptığım çalışmalarda gördüm ki, çocukların asıl ihtiyaçları bilgi almak değil, öğrenmeyi öğrenmek. Öğrenme perspektifinden bakıldığında başarı-başarısızlık çizgisi ortadan kalkar. İşte ben bunun peşindeyim: Çocuklarda, olumsuz bile olsa tüm deneyimlerini öğrenmeye-tecrübeye dönüştürecek bir perspektif inşa etmenin. Buradan yola çıkarak onlara kendi öğrenme süreçlerine, beynin nasıl çalıştığına ve davranış gelişimini nasıl sağlayacaklarına odaklanan öğrenme programları tasarladım.

Peki bunu nasıl yapıyorum?

Hemen hayatlarına uygulayabilecekleri bilgileri beyin uyumlu öğrenme yöntemleriyle, özenle tasarlanmış bir programla onlara aktarıyorum. Bu bilgiler onların kendi davranışlarının farkında olmalarını sağlıyor. Öğrenme eylemindeki eğlence ise bilgileri hızlıca hayata geçirmeleri için gereken motivasyonu veriyor.

Programın başarısı üç şeyden anlıyorum:

  • Öğrenme ortamında öğrenme sürecinden hiç kopmadan, akışta kalarak zamanı unutuyorlar.
  • Okulda edinemedikleri, fakat hayatlarının içinde önemli yeri olduğunu fark ettikleri ilginç konuları öğreniyorlar ve bunları hemen hayata geçirmek, tecrübe etmek ve sonuçları hızlıca görmek istiyorlar.
  • Bu deneyimleri arkadaşları ve daha da önemlisi ebeveynleriyle paylaşmak için can atıyorlar.

Bu üç unsur aynı zamanda onların kendi akışlarını yakalamalarına, birbirlerinden öğrenme deneyimine ve özgün oluşlarını tanımalarına imkan veriyor. Böylece öğrenme ortamı onlar için eşsiz bir pratik yapma alanına dönüşüyor.

Program Yapısı

Sürüngenler Ülkesinden Yaratıcılık Ülkesine bir Yolculuk: 3 Beyin Modeli

Yolculuğumuzun birinci bölümünde bir masal aracılığıyla beyin bölümlerini ve hangi davranışımızın hangi beyin bölümünden geldiğini keşfedeceğiz. Bu model çocuklarda davranış kontrolü ve kendi geliştirme konusunda müthiş katkılar sağlayan son derece basit bir yöntem. Bu sayede siz de çocuğunuzun davranış gelişimine katkıda bulunabileceğiniz ortak bir dil öğrenmiş olacaksınız.

 

Sürüngenler Ülkesi

Güç Noktası: Bir Deneyimi Öğrenmeye Dönüştürmek

Biliyorum her şey “başarılı olmak” üzerine kurulu. “Başarısızlık” fikri birçok çocuk ve ebeveyn tarafından nerdeyse kabul edilemez bir fikir. Peki size başarısızlık diye bir şeyin olmadığını her şeyin “öğrenme” olduğunu söyleseydim? Bu bölümde çocuklarla “gerçek öğrenme”nin ne demek olduğunu ve bu sürecin nasıl işlediğini araştıracağız. Bakalım onlar hayatları içindeki hangi tecrübeleri bir öğrenmeye dönüştürmeyi seçecekler?

guc_noktası_foto
Abra Kadabra: Pozitif Yaklaşım Geliştirmek

Okullarda ve sosyal hayatta sürekli negatif yaklaşımlar ve bir şeyi “neden yapamayacaklarına” odaklanan sohbetlerle engellenen genç dostlarımla sözcüklerin mucizevi gücünü keşfettiğimiz eşsiz bir deneyim. İşte burada kendilerinin “Yaratma Gücü” ile tanışacaklar. Aslında süper kahramanlardan ne farkımız var ki?

abra_kadabra_foto

Ne dediler?

“Eda abla, sen çok yaratıcı ve eğlenceli birisin ve kendini baya bir özletiyorsun Ayni zamanda çok sevgi dolusun. Kamp etkinliklerimiz çok eğlenceli ve öğreticiydi. Arkadaşlarımla kurduğum ilişkilerde beyin modelini o kadar çok kullanıyorum ki. Ne kadar havalı olduğunu tahmin edemezsin ;)”

Ada Sagbili, TED Koleji

Eda abla sen çok komik, eğlenceli, sinirlenmeyen (en azından şimdiye kadar sinirlendiğini görmedim) ve arkadaş canlısı birisin. Kamptan geriye eğlenceli arkadaşlıklar, anılar ve en güzel dersler kaldı aklımda. Bu dersler benim öfke kontrolümü ve bakış açımı değiştirmemi sağladı. Bu kamp benim hep en eğlenceli yaratıcı ve ayni zamanda öğretici kampım olarak kalacak. Gelecekte bir kamp ya da eğitim başlatırsan benim geleceğimden emin ol J”

Sırma Sagbili, TED Koleji