Öğrenme RehberiEda Bozköylü
KategoriBireysel Öğrenme
Kontenjan0/0

Bir ebeveyn olarak kendini keşfet!

 

Bu workshop, başarı-başarısızlık yerine, öğrenme-gelişme ve ilham alma-verme perspektifi üzerine inşa ettiğimiz hayatlar yaratmak için tasarlandı.

Bir ebeveyn olarak nasıl kendimizden yola çıkarak, başta çocuğumuz olmak üzere bütün çevremize ilham veririz? Nasıl mutlu bir aile iklimi oluşturabiliriz?

Bu sorularla çıktığımız yolculuk, bize hem kendimizle hem de ailemizle ilgili yaptığımız keşifler ve geleceğe taşıyacağımız öğrenmeler sunacak.

Değişimi siz başlatın!

Program boyunca önce kendimizi, rollerimizi, bunları nasıl ifade ettiğimizi keşfedeceğiz. Ardından ailemizle, eşimizle ve çocuklarımızla olan ilişkimize öğrenme ve gelişme perspektifinden bakacağız. Burada bize eğitim sonrasında da sık sık kullanabileceğiniz hatta bütün ilişkilerinize yansıtabileceğiniz pratik modeller eşlik edecek.

*Çalışma kendisini tanımayı amaçlayan, çocuklarının gelişimini desteklemeyi hedefleyen ve mutlu bir aile ortamını önemseyen ebeveynlere ve ve ebeveyn adaylarına yöneliktir.

Bu programdan size neler kalacak?

· Bir birey, ebeveyn ve eş olarak kendi mutluluğunuzu nasıl dengeleyebileceğinizi göreceksiniz.
· Değerler üzerine kurulu ve aile üyelerini besleyen bir aile iklimi oluşturmanın yollarını keşfedeceksiniz.
· Sizin, eşinizin ve çocuğunuzun karakter türlerini tanıyarak bunları nasıl uyumlu hale getirebileceğinizi öğreneceksiniz.
· Çevrenizle nasıl uyumlu ve mutlu bir iletişim geliştirebileceğinizi ve bu gelişimi nasıl sürdürebilir kılabileceğinizi belirleyeceksiniz.

Ne dediler?

“Üç çocuğu olan, aktif olarak çocuk yogası eğitmenliği yapan ve yaz aylarında çocuk kampları düzenleyen, aynı zamanda Finans sektöründe 20 senelik tecrübesi olan bir anneyim. Eda’yla üst üste iki sene, düzenlediğimiz çocuk kamplarında birlikte vakit geçirme imkanım oldu. Ne şanslıyım !!!
Bir anne olarak bu kampları düzenlerken amacım çocukların bizim birer uzantımız değil, kendilerine özgü bireyler olduklarını hatırlayarak, kendileriyle ilgili keşifler yapmalarını sağlamak, kendi içlerindeki iyiyi, güzeli ortaya çıkartarak yaratıcıklarını yaşamlarıyla birleştirecek bir ortam hazırlamaktı. Kendi 2 oğlumun da katıldığı bu kamplarda Eda’nın katkısı inanılmaz oldu. Çocuklar yargılanmadan/yargılamadan, objektif bir gözle kendilerini tanımaya başladılar.

Beyin dediğimiz neymiş?
Ne ? Beynin bölgeleri mi varmış ? Aaaaaa!!!
Sürüngen beynimiz neden varmış ve bizi nasıl idare edermiş?
Farklı durumlarda beynimizin farkı bölgelerini kullanabilirmişiz !!!
Çatışma durumlarında bu çatışmaları farklı yollarla çözmek mümkünmüş.
Artık farkındayız !!

Kamp sonrasında gerek kendi çocuklarımda gözlemlediğim, gerekse diğer ailelerden aldığım geri bildirimler hep aynı yöndeydi; Özgüvenlerindeki artış, kendilerini daha rahat ifade edebilme ve özellikle çatışma durumlarında farklı davranış biçimleri benimseme. Oğullarım hala bir anlaşmazlık yaşadıklarında “hımmmm, sürüngen beyin hoş geldin” diyerek birbirlerine hatırlatmalarda bulunuyorlar.
Farkındalık yaşı ne olursa olsun herkes için büyük bir adım. Eda’nın verdiği eğitimlerin en büyük getirisi çocuklara kendileriyle ilgili bir farkındalık yaşatması. Sadece çocuk yaşlarında değil, bir ömür boyu faydalanacakları yeni bakış açılarıyla ayrılıyorlar eğitimden. Kendisine binlerce kez teşekkür ediyorum…”

Berna Köker Poljak, NGO Yöneticisi, Bodrum

ilhamveren_ebeveyn_sayfaici