Öğrenme RehberiEda Bozköylü
KategoriKurumsal Öğrenme

Öğrenmede Akış, Öğrenme Rehberliği programlarının üçüncü modülüdür. Bu modül, Öğrenmenin kalıcı bir değişime dönüşmesini ve gerçek hayatta da devam edebilmesini nasıl sağlayacağımıza odaklanır.

Öğrenme çıktılarını yapılandırmak

Öğrenme programının bitiminde çıktıları yapılandırmak en az tasarım ve öğrenmenin etkili yönetimi kadar önemli bir aşamadır. Araştırmalar eğitim çıktılarının üç farklı şekli olduğunu gösteriyor:

Transfer: Katılımcıların günlük hayatlarına geri döndüklerinde eğitimdeki uygulamayla aynı durumla karşılaşması ve eğitim sırasındaki aynı davranışı kopyalaması ve tekrar etmesi.

Translate: Katılımcının eğitim sırasında edinilen bilgileri eğitim sonrasında günlük hayattaki farklı durumlara da adapte edebilme becerisi kazanması.

Transform: Katılımcının eğitimde alınan bilgilerden yola çıkarak bambaşka, yaratıcı çözümler üretmesi. Bu, uzun süreli ve köklü davranış değişimini sağlayan aşamadır.

Bizler Öğrenme Rehberleri olarak, bu modülde tasarladığımız eğitimlerin çıktılarını nasıl yapılandıracağımızı araştırıyoruz. Program boyunca Farklı modeller, uygulamalar, zekice kurgulanmış aktiviteler ve yaratıcı değerlendirme teknikleri aracılığıyla katılımcının dönüşümünü yapılandırmasına nasıl rehberlik edeceğimizi keşfediyoruz..