Öğrenme RehberiEda Bozköylü
KategoriKurumsal Öğrenme

Öğrenme için “Alan Tutma” Rehberi

 

Hiç şöyle düşündünüz mü? “Katılımcılarım bu konuyu kolay mı öğrenecekler, zor mu? Hep hatırlayacaklar mı yoksa hemen unutacaklar mı? Hızlı mı yoksa yavaş mı öğrenecekler? Öğrenirken nasıl hissedecekler? Sıkılacaklar mı yoksa eğlenecekler mi?”

İşte bütün bu soruların yanıtları öğrenicileriniz için nasıl bir öğrenme süreci yarattığınıza bağlı. İdeal bir öğrenme ortamı, katılımcımızın sürekli öğrenmenin akışı içinde olduğu bir ortamdır.

Öğrenmede Altın Oran Workshopu’yla böyle bir öğrenme ortamını nasıl yaratacağımıza odaklanıyoruz. Bunun iki dinamiği var:

  1. Hangi zorlukta aktiviteler sunmalıyız?
  2.     Katılımcı kendi öğrenme süreciyle ilgili eğitim sırasında ne kadar geri bildirim alabiliyor ve bu ortam nasıl etkileşim imkanları sunuyor?

Bu iki unsurun optimum dengesiyle öğrenmede Altın Oran’ı yakalayacağız.

Bu programı nasıl tasarladım?

Program, öğrenmenin nöral temellerini keşfeden nöro bilimadamı W. Greenough ve “Akış” kavramının mucidi M. Csikszentmihalyi’nin elde ettikleri bulguların titizlikle bir araya getirilmesiyle oluştu. Programın en önemli özelliği, deneyimleyeceğiniz her aktiviteyle kendi öğrenme sürecinizdeki akışı takip edebilmeniz olacak. Günün sonunda bütün bu bilgileri nasıl hiç fark etmeden öğrendiğinize hayret edeceksiniz.

Bu programdan size neler kalacak?

  1. Hemen uygulayabileceğiniz nitelikte, hem teknik eğitimlere hem de davranış geliştirme programlarına rahatça dâhil edebileceğiniz, zekice tasarlanmış aktiviteler.
  2. Bu aktiviteleri sonraki eğitimlerde daha rahat kullanmanızı sağlayacak Altın Oran Skalanız.
  3. Meslektaşlarınızın eşsiz tecrübeleriyle yaratacağınız, zihninizden silinmeyecek öğrenme ve neşe anları 🙂

* Bu  çalışma Öğrenmede Akış Workshoplarının ikinci modülüdür. Bundan önce Öğrenmede UHU çalışmasına katılmanızı öneririm.

*Çalışma üst düzey eğitim yöneticilerine, yaşayarak öğrenme konusunda tecrübeli öğretmenlere ve takım koçlarına yöneliktir.

 

Öğrenmede Altın Oran Workshopu’na katılan firmalardan bazıları:

Akçansa, Avivasa, Doğuş Üniversitesi, Vestel, Adidas, Eroğlu Holding, Acıbadem Sağlık Kurumları, Protel, Yalın Enstitü, Ceva Lojistik, Aras Kargo, Kemerburgaz Üniversitesi, Santa Farma İlaç Sanayii… gibi firmalardan tecrübeli eğitim yöneticileri.