eda@edabozkoylu.com

HazIr Değİlİm

Belki de bunun için hazır hissetmeye ihtiyacınız yok

İnsanın kendi dehasını bulmak için yola çıkması düşünebileceğimizden daha büyük bir maceraya atılması anlamına gelebilir. Bu konuda yazılmış çok sayıda kitap, makale, araştırma var. Bunlar arasında bana en ilham verici geleni, sizin için de tanıdık olabilir: Joseph Campbell’ın Kahramanın Sonsuz Yolculuğu. Evet, kendi dehamızı bulmaya karar vermek bir kahramanlık hikayesidir, çünkü bugüne kadar olduğumuz kişi olmaktan vazgeçmemizi, yani konfor alanımızdan çıkıp, alışkanlıklarımıza meydan okuyup, eski oluşumuzu öldürmeyi, başka bir oluşu seçme cesaretini göstermeyi gerektirir. Ve evet, bunun için hazır hissetmek pek söz konusu olmayabilir. Peki neden?

Cevap gene beynimizde gizli. Beynimizin Sürüngen Beyin bölümü bizi, olduğumuz kişi olmaya sıkı sıkı bağlar ve oradan bir adım bile uzaklaşmamızı istemez. Amacı bizi korumak bile olsa bir süre sonra kendimizi “tanımlanmışlığın konforlu hapishanesinde buluveririz. Sürüngen Beynimize göre buradan çıkmayı düşünmek bile deliliktir. Evet, rahatlık bir hapishaneye dönüşebilir ve hazır olmasak bile içimizde isyan eden o parçamız bir noktada kontrolü eline alabilir. İşte o zaman biz kendimizi, bilmediğimiz bir serüvenin içinde buluruz.

Benim yolculuğum bir soru ile başladı: “Eğer hayatımı kaplayan olumsuz duyguların ötesine geçebilseydim, bütün zamanımı alan çalışma hayatının dışına çıkabilseydim, mecburen devam ettirdiğim ilişkilerden tamamen kurtulsaydım nasıl bir ben olurdum? Ne yapmayı severdim? Benim Dünya’ya, insanlığa, varoluşa armağanım ne olurdu? Ben, gerçek kendimi merak ettim.

Bu merak beni öyle heyecanlandırdı ki, kısa bir süre sonra kendimi, kurduğum hayallere ulaşmak için çabalarken buldum. Bugün tasarladığım öğrenme programlarının bir çoğunun temelinde bunun için yaptığım araştırmalar ve kendi dönüşüm yolculuğum yer alıyor. Benim için dönüşümün sırrı, kendime dair beslediğim bu merak duygusu ve keşfettiğim her bilgiyi hayata geçirmek için gösterdiğim kararlılık oldu.

Bu nedenle sizi, kendinizi özgürce hayal etmeye ve sizi bu hayalden alıkoyan her engele cesurca meydan okumaya davet ederdim. Kendinize yakınlaştıkça beyninizin daha büyük bölümünü aktive edeceğiniz müjdesini vermek isterim. Bizi biz yapan Neokorteks, ön lob, tam da bu duygularla gelişiyor: yakın olmak, empati, şefkat, farklı yaklaşımları görmek ve kabul etmek, yaratıcı ürünler vermek…

Bu kişisel gelişim ve öğrenme yolculuğu aslında bütün beyni kullanmak için yaratacağınız bir Öğrenme Kılavuzu. Kendi kılavuzunuzu yaratmanızı sağlayacak olan yolculuk sizi dehanıza götürecek. Bu yolculukta size destek olması ve farklı fikirler vermesi için İlham Kaynakları sayfasına göz atabilirsiniz. Ayrıca tasarladığım her workshopta kendi kılavuzunuz için ipuçları bulabilirsiniz. Eğer fikir alışverişi yapmak isterseniz her zaman bana ulaşabilirsiniz.

Yolunuz açık olsun.

Eda