eda@edabozkoylu.com

Transaksiyonel Analiz

Kişisel olarak bütün hayatımı kökünden değiştiren bu yöntem, zaman içinde profesyonel hayatımın da ayrılmaz bir parçası haline geldi. 1950’lerde Kanadalı psikiyatrist Eric Berne tarafından yapılandırılan Transaksiyonel Analiz yöntemi, davranışlarımızı anlamaya ve odağımızı “şimdi ve burada”ya getirmemize yardımcı olan son derece güçlü ve etkili bir model. Modelin özü şöyle: İçimizdeki farklı benlik durumlarını tanımaktan geçiyor. Amacı ise son derece açık: Bu benlik durumlarının birbirleriyle ve çevreyle etkileşimini analiz edebilme becerisini kazanmak ve seçimlerini değiştirme özgürlüğünü kullanmak.

TA’ya göre hepimizin üç farklı benlik durumu var:

-İçimizdeki Ebeveyn,

-İçimizdeki Yetişkin,

-İçimizdeki Çocuk

Bütün hayatımız, ilişkilerimiz, iş başarımız hangi durumlara hangi benlik durumundan karşılık verdiğimize, çevremizdeki insanların hangi benlik durumlarıyla etkileşime geçtiğimize ve başımıza gelen olayları hangi benlik durumundan algıladığımıza göre  şekilleniyor.

Ben özellikle ebeveyn ve çocuklar için tasarladığım programlarda bu modele yer veriyorum. Bu sayede hem kendilerinin farklı benlik durumlarını deneyimliyor hem de davranışlarıyla ilgili farkındalık kazanıyorlar. İşte bu farkındalık beynin daha geniş bölümlerini harekete geçiren, bizi “tepkisel” olmaktan kurtarıp davranışlarımızı seçmemize imkan veren bir güç yaratıyor.